מה שטוב לנו טוב לצמחי הבית #2: אור

אור. המזון של הצמח, הדבר שבלעדיו לא יוכל להתקיים.


אחד השינויים ההיסטוריים וההיסטריים שהאיצו את האפשרות לגדל צמחים בתוך הבית – היה שינוי מפתח החלונות באנגליה הוויקטוריאנית. אחרי כמאה שנות תיעוש, עיור ומגיפות, הגיעו האנגלים למסקנה שכדאי לשפר את תנאי המחייה בערים הצפופות! וזה כלל גישה לאוויר צח ואור טבעי.


אז מי אתם חושבים שנהנה מזה יותר – צמחי הבית או האנגלים? שניהם כמובן. מי מאיתנו לא היה חולם לגור בבית מלא חלונות? אם הדבר לא היה צריך להתאזן עם שיקולים נוספים, יש סיכוי שהבתים שלנו היו נראים הרבה יותר כמו חממות.


אור השמש טוב לנו וטוב לצמחים. הוא לא רק מזין את הצמח, הוא נותן לו את צבעיו, הוא מאפשר לנו לראות אותו ולהעריך את יופיו, וגם לצלם אותו (יום אחד סדנת צילום צמחים תצא לאור)

.

אז כמה אור בדיוק? כמה שיותר.

אם היינו מדברים על גינה או מרפסת פתוחה, יכולנו לדבר על שמש וצל, וכמה זה "יותר מדי שמש".

ברגע שעוברים את המשקוף אל פנים הבית, השמש הישירה היא נדירה ויקרה (ובמיוחד בחורף אינה מזיקה לאף אחד).


עיקר האור שמגיע אל תוך הבתים שלנו הוא מוחזר, לא ישיר, ובמילים אחרות – אין די ממנו!

אל כל פינה בבית, בכל רגע ביממה ויום בשנה, מגיעה כמות אור שונה. האור מגיע ביחידות - פוטונים, שאפשר למדוד במס' דרכים. הצמח ניזון מסך הפוטונים המגיעים אליו באופן מצטבר לאורך היממה.


את עבודת המיפוי של כמות האור בפינות ובעונות השונות אפשר לעשות באמצעות מדידה או באמצעות ניתוח של החלל וכיווני האור, אבל בתור התחלה: צרו את פינת הצמחים הראשונה שלכם קרוב אל החלון הגדול והמואר ביותר שיש לכם.


כשצמח נראה לא טוב בדקו אם הוא רעב – לאור. מחסור באור משפיע על הצמח בהרבה מובנים וזה יכול להתבטא בשינוי הפיגמנטים של העלים, ברגישות גבוהה יותר לעודף מים, בהחלשות כללית שיכולה להתבטא בפגיעות למזיקים, ועוד ועוד. שאלו עצמכם האם תוכלו להעבירו למקום מואר יותר?


שימו לב לקשר הישיר בין כמה אוכל מקבל הצמח, לכמות המים שישתה - על כך בהרחבה פוסט אחר!


קל לזכור: #מה_שטוב_לנו_טוב_לצמחיהבית #אור